A A A
 • 01-poznaj-super-piatke.jpg
 • 02-zobacz-jak-dziala-recycling.jpg
 • 03-el-bio-naturalnie-ze-biodegradowalne.jpg
 • 04-zmieszko-zmieszane.jpg
 • 05-plastika-metalika-sztuczne-tworzywa.jpg
 • 06-wyszklolony-szklo.jpg
 • 07-pa-pa-pier-makulatura.jpg

Recykling rośnie w siłę. Ekonomiczne zalety tego procesu oraz stały rozwój technologii sprawia, że po coraz nowsze i ciekawsze sposoby przetwarzania surowców wtórnych sięgają producenci licznych marek. Dziś recykling to idea, to technologia, to oszczędność, ale i marketing. Aby zrozumieć sens segregacji odpadów, warto wiedzieć, że to ona daje możliwości odzyskania surowców wtórnych.

 

Dlaczego recykling odpadów jest dziś tak ważny?Z jednej strony możemy mówić o ochronie środowiska, konieczności zmniejszania ilości rozkładających się latami odpadów i oszczędności wyczerpujących się zasobów naturalnych, takich jak np. złoża ropy naftowej. Na tym jednak nie koniec. Coraz więcej osób dostrzega w recyklingu ekonomiczne korzyści, które w połączeniu z najnowszą technologią dają zupełnie nową jakość produktów i usług.
I tak na przykład już 59 kg makulatury ratuje przed wycinką przemysłową jedno drzewo, a jedna butelka szklana pozwala oszczędzić energię równą 4 godzinom oświetlenia żarówką mieszkania. Gdy te liczby sumują się i przeliczają na ok. 300 kg odpadów, które rocznie wyrzuca mieszkaniec naszego kraju, otrzymujemy bardzo potężny zakres oszczędności.

Segregacja odpadów to początek

Segregacja odpadów daje szanse na drugie życie surowców wtórnych. Papierowe czy szklane opakowania nie są więc jedynie bezużytecznymi odpadkami. Równie dobrze mogą być postrzegane jako przydatne materiały, służące do produkcji pełnowartościowych towarów. Aby się o tym przekonać, wystarczy przyjrzeć się produktom, jakie otrzymujemy z recyklingu:

 • szkło można przetworzyć na nowe opakowania lub wykorzystać do materiałów budowlanych itp.,
 • z plastiku pozyskujemy włókna do produkcji ubrań typu polar, mebli ogrodowych, ogrodzeń, ram, długopisów, a także doniczek,
 • z przetworzonego papieru powstają nowe filtry do kawy, artykuły toaletowe i papier drukarski,
 • odpady bio mogą być użytejako kompost służący do nawożenia roślin i kwiatów.

Nieskończone możliwości

Dziś, dzięki nowoczesnym technologiom, zużyte przedmioty ze szkła i aluminium można przetworzyć w 100% i to nieskończoną liczbę razy. Jest to szczególnie ważne dla środowiska. Produkcja aluminium oparta jest o wydobycie złóż boksytu, które nie są odnawialne i powoli się wyczerpują. Z kolei recykling szkła ogranicza użytkowanie potrzebnych do jego uzyskania materiałów takich jak dolomit, soda i piasek. Równocześnie przetwarzanie odpadów chroni przed zanieczyszczeniami wynikającymi z produkcji wymienionych materiałów. Recykling to rozwiązanie dla tego typu problemów, a także ograniczenie ilości odpadów w naszym otoczeniu.

Kreatywna ekologia

Potencjał recyklingu dostrzega coraz więcej firm i instytucji. Metoda zamkniętego cyklu, w którym nie ma rzeczy zbędnych i zużytych, jest i ekonomiczna, i ekologiczna. Działania tego typu stają się tym bardziej atrakcyjne, że zakres metod przetwarzania odpadów jest nieustannie rozwijany dzięki nowym technologiom. Dziedzinę tę już dawno pokochał przemysł kreatywny, w którym designerzy szukają nowych zastosowań dla surowców wtórnych. Na rynek trafia coraz więcej przetworzonych produktów ciekawych dla konsumenta, wpisujących się w nowoczesne działania marketingowe. Spotykamy się więc z takimi projektami, jak meble uliczne z przetworzonego plastiku, produkowane przy pomocy drukarek 3D, plastikowa scena koncertowa, stworzona z zebranych butelek czy – wyglądający na marmurowy – stolik wykonany z przetworzonych dżinsów. Kreatywne użycie surowców wtórnych nie zawsze wymaga skomplikowanych technologii. Powstało już nawet zupełnie nowe pojęcie upcyklingu, w ramach którego z potencjalnych odpadów powstają wyjątkowe produkty (np. ze starych palet – łóżko, a z aluminiowych kapsli – biżuteria).

W dobrą stronę

Ze względu na szerokie możliwości recyklingu coraz więcej państw dąży do zwiększenia poziomu przetwarzania surowców oraz zachowania jak najdłużej przedmiotów, którymi się dysponuje. Dostrzega się także konieczność przechodzenia na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Niemały wpływ na takie decyzje ma również rosnąca świadomość społeczeństwa. Warto jednak pamiętać, że priorytetową zasadą w trosce o środowisko jest po prostu rozważna konsumpcja, która przekłada się na mniejszą produkcję odpadów.