A A A
  • 01-poznaj-super-piatke.jpg
  • 02-zobacz-jak-dziala-recycling.jpg
  • 03-el-bio-naturalnie-ze-biodegradowalne.jpg
  • 04-zmieszko-zmieszane.jpg
  • 05-plastika-metalika-sztuczne-tworzywa.jpg
  • 06-wyszklolony-szklo.jpg
  • 07-pa-pa-pier-makulatura.jpg

Zapraszamy na webinar!

"Gdy dopiero zaczynałam wprowadzać zasady zero waste do swojego życia i udałam się na pierwsze zakupy z własnymi woreczkami i pojemnikami, jedna ze sprzedawczyń zapytała mnie, po co to robię. Odpowiedziałam, że dzięki temu wyrzucam mniej opakowań i foliowych siatek, więc rzadziej też opróżniam kosze. 'No jasne - zgodziła się - mniej śmieci, mniej problemów!'" - opowiada Julia Wizowska, propagatorka idei zero waste, edukatorka ekologiczna, autorka bloga nanowosmieci.pl, książki "Nie śmieci" i podcastu "Co w tym koszu". Influencerka już 26 października o godzinie 12:00 poprowadzi specjalny webinar „Zero waste. Jak możemy na co dzień ograniczać odpady?”, w którym opowie, jak każdy z nas może prowadzić życie bardziej przyjazne dla środowiska. Zapraszamy!

Najpierw "udamy się" na zakupy i zastanowimy, jak być bardziej świadomym i odpowiedzialnym konsumentem, wybierając produkty, które generują mniej odpadów i zanieczyszczeń. Porozmawiamy o naszych decyzjach zakupowych, które mają wpływ na losy planety. Przyjrzymy się również gadżetom zero waste - czy aby na pewno wszystkie są niezbędne, czy część reklamowanych rozwiązań nie jest aby greenwashingiem, a jeśli warto zastąpić jednorazówki wielorazowymi alternatywami, to jakimi? Na zakupach ważą się też losy żywności, którą częściowo wyrzucamy potem do kosza. Co zrobić, aby marnować mniej jedzenia? Jak przechowywać produkty spożywcze, by wytrzymały dłużej? Poznacie odpowiedzi na te i inne pytania, a także otrzymacie przepisy na proste dania z resztek. Na koniec przyjrzymy się jeszcze szafom - ta wiedza akurat przyda się na nadchodzący sezon wyprzedaży i komponowania jesienno-zimowej garderoby!

Udział w webinarium jest bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy! 🌿

***

Spotkanie ma formułę online, odbędzie się na platformie ZOOM: https://us02web.zoom.us/j/82359087981

Szczegóły wydarzenia dostępne tutaj.

mkis www

Piątka za segregację” to hasło przewodnie kampanii informacyjno-edukacyjnej Ministerstwa Środowiska, która ma na celu edukację społeczeństwa w zakresie prawidłowej segregacji odpadów komunalnych. Dotyczy ona Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów i jest skierowana zarówno do samorządów, jak i do właścicieli gospodarstw domowych. Kampanię wspiera również program edukacyjny dla dzieci.

Kampania Ministerstwa Środowiska nawiązuje do wprowadzonego w Polsce Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów (JSSO), zgodnie z którym należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. W ramach prowadzonych działań edukujemy, że dzięki odpowiedniej segregacji, więcej odpadów może zostać poddanych recyklingowi.

Hasło kampanii odnosi się do symbolicznego przybicia piątki – przyjaznego gestu wykonywanego przez dwie osoby na powitanie. Gest ten może być także traktowany jako akceptacja jakiegoś działania, potwierdzenie słuszności, racji czy radości z sukcesu. Celem kampanii jest kształtowanie świadomości ekologicznej mieszkańców Polski oraz prośrodowiskowe zaangażowanie odbiorców przejawiające się w umiejętności właściwej segregacji odpadów. Kampania ma też pokazać, że segregacja odpadów przynosi realne korzyści zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne.

Motywem przewodnim kampanii „Piątka za segregację” jest 5 brand heroes: Wyszkłolony, Papa Pier, Plastika Metalica, El Bio i Zmieszko. Każdy z bohaterów Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów jest przypisany do innego rodzaju odpadów oraz kolorystyki pojemników wprowadzonej w jego ramach:

  • Wyszkłolony – zachęca do segregacji szkła,
  • Papa Pier – edukuje na temat segregacji papieru,
  • Plastika Metalika – tłumaczy, jak segregować tworzywa sztuczne i metale,
  • El Bio – nawiązuje do segregacji odpadów BIO,
  • Zmieszko – wskazuje, jakie odpady, powinny trafiać do pojemników z napisem „zmieszane”.

Na potrzeby kampanii są przygotowywane spoty filmowe (dwa spoty 30-sekundowe i ich 15-sekundowe wersje skrócone), które będą pokazywać perypetie jej bohaterów. Filmy mają w przystępny sposób przedstawi różne aspekty segregacji odpadów, a także edukować i zachęca do zmiany postaw.

Kampania „Piątka za segregację” przewiduje też kampanię internetową, w tym emisję spotów na YouTube oraz współpracę z influencerami – YouTuberami i TikTokerami. W ramach projektu jest także prowadzona komunikacja z jednostkami samorządu terytorialnego i szkołami. Na potrzeby kampanii została również uzupełniona dedykowana strona internetowa: naszesmieci.pl. Główne działania będą realizowane do 15 listopada 2019 r.